Isnin, 28 November 2011

Rancangan Pelajaran Harian (RPH)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh              : 14.11.2011
Tahun               : 4 Maju 1
Masa                :  8.50 pagi -9.50 pagi
Tema                :  Pencemaran
Tajuk               :  Enjut-enjut Semut
Fokus Utama    :
7.1.      Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat     
            dan tersirat.
Aras 2
1.            Menjelaskan maksud tersurat dan tersirat berdasarkan bahan grafik
         dan bukan grafik.
Fokus Sampingan:
6.1.      Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan
            maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk maklumat
            daripada internet.
Aras 2
1.            Merujuk media elektronik untuk mendapatkan maklumat bagi  
          tajuk yang sedang dikaji.
Objektif            : Pada akhir pelajaran, murid dapat:-

1.            Mentafsir gambar atau jenis pencemaran yang berlaku di negara
         ini.
2.            Menyenarai sekurang-kurangnya empat kesan pencemaran  
         daripada gambar yang ditunjukkan.
3.      Mengembangkan idea perenggan dengan menggunakan kata adjektif dan ayat yang betul.
4.      Menulis maklumat yang didengar kepada genre naratif.

Kemahiran Bahasa :
Kemahiran menulis,
Kemahiran membaca,
Kemahiran mendengar dan
Kemahiran bertutur.

Sistem Bahasa     :
 Tatabahasa   : Kata Adjektif
 Kosa Kata   : rakus, punah,

Pengisian Kurikulum     :

Ilmu                  - Kajian Tempatan  & Sivik
Nilai Murni       - Cintai alam sekitar
                           Kajian Masa Depan

Kemahiran Bernilai Tambah :-
1.                          Kemahiran Berfikir – Membanding dan Membeza, Mentafsir
2.                          Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi
3.                          Kemahiran Belajar Cara Belajar
4.                          Pembelajaran Konstruktivisme

Bahan Bantu Mengajar:
Rujukan URL: (slaid/ power point), LCD, Komputer, Lembaran Kerja, Petikan.

Pengetahuan Sedia Ada:
 Murid mengetahui dan pernah melihat aktiviti pencemaran dan kesannya.

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan

Set Induksi
( 5 minit )

- Tayangan video pencemaran.
- Guru bersoal jawab dengan murid tentang 
   tayangan tersebut .
- Murid memberi pendapat berdasarkan
   pengetahuan sedia ada.
 


KBT:Verbal Linguistik
BBM: Rujukan URL:

Langkah 1
( 10 minit )

- Murid menyanyi lagu”Enjut-enjut Semut”
  berdasarkan seni kata yang dipaparkan pada
  slaid dan merujuk buku teks.
- Guru bersoal jawab dengan murid
   berkaitan maklumat yang terdapat dalam
    teks sama ada yang tersurat atau tersirat
- Murid menyatakan aktiviti pencemaran dan  
  kesan berdasarkan teks.

Seni kata lagu’Enjut-enjut Semut”

Lampiran 1
Senikata
Lagu Enjut-enjut Semut

Langkah 2
( 15 minit )

-  Guru bertanya tentang video pencemaran 
   alam sekitar yang telah dipaparkan. 
-  Murid mengklafisikasi jenis pencemaran
   berdasarkan pengetahuan sedia ada.
-  Murid menyenaraikan jenis pencemaran
    dalam borang grafik yang diberi .
-  Murid menyenaraikan kata sifat/adjektif
   akibat /kesan pencemaran tersebut dalam
   borang grafik.
- Guru menerangkan akibat/kesan
   pencemaran kepada alam dan generasi akan
   datang.


ICT
Konstruktivisme
Intrapersonal
Verbal Linguistik
Rujukan URL :
Lampiran 2
Kata Adjektif dan contoh

Lampiran 3 Borang Grafik

Langkah 3
(5 minit )

Permainan ’Siapa Saya’
-         Guru meminta seorang murid melakonkan aksi.
-         Murid yang lain meneka menggunakan kata adjektif yang sesuai.

ICT
Interpersonal
Verbal Linguistik

Langkah 4
( 8 minit )

Membina ayat berdasarkan kata adjektif
- Murid diminta meminta membina ayat 
   mengandungi kata adjektif berdasarkan
   simulasi video dan teks.


Lembaran Kerja
Rujukan URL :


Penutup
( 2 minit )

- Guru dan murid menyanyi lagu ’Enjut-enjut
   Semut’
-Guru  menegaskan kepentingan menjaga alam sekitar.


Verbal Linguistik
PAK


Refleksi:P&P dapat dilaksanakan dengan baik. Namun berlaku masalah teknikal di mana paparan untuk tayangan video tidak dapat dibuat ketika langkah ke-4. Saya terpaksa menggunakan bahan maujud yang ada untuk menggantikan aktiviti.


LAMPIRAN 1
LAGU ‘ENJUT-ENJUT SEMUT’

Enjut-enjut semut,
Siapa sakit naik atas,    2X
Enjut-enjut semut,
Siapa sakit naik atas.

Membuang sampah merata-rata,
Baunya busuk tidak terkira,
Sikap yang degil angkara manusia,
Sukar ditegur sukar disapa.

Hutan yang tebal sudah dimusnah,
Manusia rakus gilakan tanah,
Di atas sana dibina rumah,
Kalaulah runtuh habislah punah.

Hidupan air menjadi mangsa,
Bahan beracun sering diguna,
Siapa yang makan turut  binasa,
Bermacam penyakit akan dirasa.

Risau di hati kalau fikirkan,
Alam yang bersih penuh kotoran,
Mengapa terus kita biarkan,
Tindakan keras kita kenakan.



    
  LAMPIRAN 2

KATA ADJEKTIF


1.    Kata adjektif juga dikenali sebagai kata sifat.

2.    Kata yang menerangkan sifat atau keadaan sesuatu benda, orang, tempat, binatang dan sebagainya.

3.    Jenis-jenis kata adjektif;


Jenis yang menerangkan...
Contoh Kata Adjektif
1
Keadaan
Sihat ,cantik, comel

2
Warna
Hijau, biru, putih

3
Ukuran
Tebal, nipis, besar

4
Bentuk
Bulat, lonjong,lurus

5
Jarak
Dekat,jauh

6
Waktu
Awal,lama,sekejap

7
Perasaan
Malu,gembira,sedih

8
Cara
Laju,lincah,serentak

9
Pancaindera
Manis,masin,masam




LAMPIRAN 3


JENIS PENCEMARAN
KESAN PENCEMARAN








KATA ADJEKTIF

Contoh: pokok tumbang









LATIHAN : Bina lima ayat lengkap berdasarkan kata adjektif di atas.

  1. ____________________________________________________________________________________________________________________________________
  2. ____________________________________________________________________________________________________________________________________
  3. ____________________________________________________________________________________________________________________________________
  4. ____________________________________________________________________________________________________________________________________
  5. ____________________________________________________________________________________________________________________________________











LAMPIRAN 4 – Siapa Saya

Sila lakonkan watak di bawah hanya menggunakan aksi tanpa suara.

a)      Seekor harimau yang sedang berjalan dan mengaum


Sila lakonkan watak di bawah hanya menggunakan aksi tanpa suara.

b)      Seekor gajah yang berjalan-jalan mencari makanan.

Sila lakonkan watak di bawah hanya menggunakan aksi tanpa suara.

c)      Seekor ular yang sedang menyusur

Sila lakonkan watak di bawah hanya menggunakan aksi tanpa suara.

d)      Seekor monyet  yang cuba menyelamatkan diri daripada bahaya.


Tiada ulasan:

Catat Ulasan